Renovace lazurních nátěrů

Lazury patří mezi oblíbené typy nátěrů dřeva, které dokáží zvýraznit jeho přirozenou kresbu. Trvanlivost lazur však není vysoká, zvláště na horách se nátěry rychle vlivem slunce, deště a sněhu vymývají.

Švédský výrobce barev COLOREX proto upravil pro středoevropské podmínky svůj osvědčený nátěrový systém, který umožňuje staré sprašující lazury jednoduše přetřít, bez jejich pracného obrušování, a přitom dosahuje trvanlivosti 2-3x delší než je běžné u lazur, tedy minimálně 10-15 let.

Systém se skládá ze 3 produktů, navzájem laboratorně odladěných a následně odzkoušených roky praxe. Systém je vhodný pro nátěry starých, povětrností zešedlých starých dřevěných podkladů, stejně jako pro renovaci ploch ošetřených před rokem 1989 ještě původním Luxolem. Stejně tak lze ale systém použít i na nátěry zcela nových dřevěných podhledů a konstrukcí, u kterých chceme dosáhnout klasického vzhledu lazur, ovšem při podstatně delším intervalu obnovy.

renovace1

Vždy je nutné aplikovat kompletní nátěrový postup, v žádném případě nedoporučujeme některý produkt či vrstvu vynechat. Zdánlivá úspora by se negativně projevila buď na vzhledu nebo na trvanlivosti nátěru.

Nátěrový systém nelze použít na neúnosné, loupající se staré nátěry. Ty je nutné v maximální míře odstranit, jinak by praskání a odlupování pokračovalo i s novým nátěrem.

renovace2

SKLADBA NÁTĚROVÉHO SYSTÉMU

POZOR - SKLADBA NÁTĚROVÉHO SYSTÉMU SE OD VYDÁNÍ ČLÁNKU TROCHU POZMĚNILA. V PŘÍPADĚ ZÁJMU VÁM UDĚLÁME CENOVOU NABÍDKU NA VYŽÁDÁNÍ.

1.) Grundoila I Klassisk

Bezbarvý penetrační olej, jednoznačně doporučovaný výrobcem jako základní krok pro veškerétypy venkovních nátěrů. Vyplňuje póry dřeva, brání vnikání vlhkosti, čímž omezuje následné bobtnání a smršťování dřevní hmoty a zabraňuje vzniku prasklin

Spotřeba: 7-10 m2/l na novém hladkém povrchu, až 2x více na starém hrubém dřevu

Balení: 1l, 3l, 10l

Schnutí: přetíratelné za cca 6 hod., zcela proschlé za 12 hod.

 

2.) Utegrund II Klassisk

Krycí mezinátěr, který eliminuje veškeré barevné odchylky dřeva, jež se postupem času vytvořily a pod lazurou běžně působí rušivě (zešednutí od povětrnosti, skvrny od zamodrání apod.). Na rozdíl od lazur brání Utegrund postupu UV-záření na povrch dřeva, které tak neplstnatí a nešedne. Barva současně slouží i jako spolehlivá mezivrstva pro ukotvení vrchního nátěru. Pro renovační účely jsou připraveny tři odstíny - okrový pro světlé lazury, středně hnědý pro tmavší lazury a tmavohnědý pro odstín palisandr a kaštan.

Spotřeba: 7-12 m2/l na hladkém povrchu

Balení: 1l, 3l, 10l

Schnutí: přetíratelné za cca 12 hod., zcela proschlé za 32 hod.

 

 3.) SOLID

Vrchní, tzv, hybridní nátěr, spojující výhody barev na bázi alkydů (vodoodpudivost) a akrylátů (pružnost, UV-odolnost). Barva je vodouředitelná, prakticky bez jakéhokoliv zápachu. Ve Švédsku je tónovaná krycími pigmenty, v našem případě však, pro renovační účely, se používají pigmenty transparentní. Shodnými pigmenty se tónují i lazury, což garantuje v obou případech totožný vzhled dřeva. pro dosažení optimálního výsledku jsou potřeba dva nátěry Solidu.

Spotřeba: 10-12 m2/l na hladkém povrchu

Balení: 0.9l, 2.7l, 9l

Schnutí: přetíratelné za cca 6 hod., zcela proschlé za 24 hod.

renovace3

 

Doporučená skladba nátěrů:

Grundoila I Klassisk

Utegrund II Klassisk - světlý

Solid - Jasan

Solid - Pinie

Solid - Světlý dub

Solid - Vlašský ořech

Utegrund II Klassisk - středně hnědý

Solid - Mahagon

Solid - Ořech

Solid - Teak

Utegrund II Klassisk - tmavě hnědý

Solid - Palisandr

Solid - Kaštan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dva časté případy z praxe:

renovace4

Plotová lať na snímku byla před  5 lety natřena bezbarvou lazurou. V současnosti jen na špici zcela šedivá, nátěr je vlivem vlhkosti a UV-záření degeradovaný, dřevo je na mnoha místech popraskané, s četnými černými skvrnami plísní a dřevozbarvujících hub. Lať byla při renovaci celoplošně napuštěna Grundoilou 1 Klassisk, poté přetřena okrovým krycím nátěrem Utegrund 2 Klassisk a nakonec 2 lazurními vrstvami Solidu ve světlém odstínu pinie. Tahy štětce vytvořily prakticky shodnou povrchovou kresbu jako na původním dřevu.

Spodní prkno, natřené "palisandrem" vyrobeným před rokem 1989, bylo po celé čtvrtstoletí bez jakékoliv další údržby. Povrch zůstal víceméně tmavohnědý, zcela matný, silně sprášený, velmi nasákavý. prvním krokem bylo opět napuštění Grundoilou 1 Klassisk a na závěr dvěma vrstvami Solidu v odstínu palisandr.

Zcela úmyslně nebylo provedeno ani v jednom případě žádné broušení povrchu. Nátěrový systém však bez problémů překryl veškeré barevné odchylky podkladu.

renovace5